حس – درک آفتاب همدان باشگاه اوقات شرعی

حس – درک: آفتاب همدان باشگاه اوقات شرعی طلوع آفتاب غروب آفتاب اوقات شرعی همدان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی در سودای «لیدری اصولگرایان» , قالیباف و رئیسی

آرزوی قدیمی آقای شهردار جهت تشکیل یک حزب | رئیسی همچنان بدنبال «چهره سیاسی» شدن 

در سودای «لیدری اصولگرایان» , قالیباف و رئیسی

قالیباف و رئیسی؛ در سودای «لیدری اصولگرایان»

عبارات مهم : قالیباف

آرزوی قدیمی آقای شهردار جهت تشکیل یک حزب | رئیسی همچنان بدنبال «چهره سیاسی» شدن

اگر در انتخابات سال 92 حامیان محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی علیه یکدیگر خط و نشان می کشیدند که آیا آن یکی به نفع دیگری کنار نمی رود، در انتخابات اردیبهشت ماه امسال این حامیان ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف بودند که قبل از انتخابات شروع به اتهام زنی علیه یکدیگر کردند.

در سودای «لیدری اصولگرایان» , قالیباف و رئیسی

ماجرا جهت امروز و دیروز نیست؛ این یک سریال دنباله دار هست. سریالی کش دار جهت «راست گرایان» سیاست ایران. موسم هر انتخابات که می شود آن ها با تمام توش و توانشان وارد میدان می شوند، تمام توان تبلیغاتیشان را به کار می گیرند، قدم در راه وحدت می گذارند و بعد از اینکه از این راه نتیجه ای نمی گیرند شروع به گلایه می کنند و هر طیف و صورت ای تلاش می کند خودش را طلایه دار اردوگاه کند ؛ این تجربه ای یکسان جهت تمام طیف های اصولگرایی حداقل در فصول گذشته ریاست جمهوری است.

تاریخ تکرار می شود

اگر در انتخابات سال 92 حامیان محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی علیه یکدیگر خط و نشان می کشیدند که آیا آن یکی به نفع دیگری کنار نمی رود، در انتخابات اردیبهشت ماه امسال این حامیان ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف بودند که قبل از انتخابات شروع به اتهام زنی علیه یکدیگر کردند. سید ابراهیم رئیسی بعد از ماه ها گمانه زنی بالاخره پا به میدان انتخابات گذاشته بود و محمدباقر قالیباف سومین حضورش در این کارزار را تجربه می کرد. ولی این بار کمی ماجرا تفاوت کرد.

آرزوی قدیمی آقای شهردار جهت تشکیل یک حزب | رئیسی همچنان بدنبال «چهره سیاسی» شدن 

اواسط اردیبهشت ماه بود و نامزدهای ریاست جمهوری سخت مشغول تک و پاتک علیه یکدیگر بودند و برنامه های تبلیغاتی ارزش را پی می گرفتند که زمزمه هایی از اردوگاه ابراهیم رییسی به گوش می رسید. زمزمه هایی علیه دیگر نامزد اصولگرای انتخابات جهت کنار زدن او از صحنه.

همان وقت معاون «هماهنگی اقشار» ستاد ابراهیم رئیسی بعد از آنچه «محبت های خاله خرسی اطرافیان قالیباف» نامیده بود، در یادداشتی آینده نگری کرد همین دوستی های خاله خرسی ظرفیت قالیباف را جهت سومین بار بسوزاند.

حجت الاسلام پناهیان هم که از حامیان ابراهیم رییسی بود به قالیباف کنایه زد که بااهمیت ترین مسئولیتش، در سمت شهردار یک کلان شهر بوده است.

در سودای «لیدری اصولگرایان» , قالیباف و رئیسی

طرفداران دو آتشه!

این حمله ها به سوی آقای شهردار همچنان ادامه داشت و روز به روز بر شدت آن افزوده می شد؛ ولی او با همه آن چیزی که در دست داشت در میدان مناظره ها و تبلیغات انتخاباتی اش جولان می داد و همچنان امیدوار بود تا اینکه به فاصله چند روز مانده به روز موعود با تصمیم رفقای اصولگرایش از صحنه انتخابات کنار زده شد. هم طیفی هایی که با کنار گذاشتن قالیباف می درخواست کردند جا را جهت دیگر گزینه ارزش زیاد باز بگذارند ولی در نهایت هم خودشان و هم نامزد مورد نظرشان از حسن روحانی شکست خوردند و علی رغم آن چیزی که می اندیشیدند ابراهیم رییسی نتوانست قهرمان آن ها باشد و شکست های چند سال اخیرشان را جبران کند.

آرزوی قدیمی آقای شهردار جهت تشکیل یک حزب | رئیسی همچنان بدنبال «چهره سیاسی» شدن 

همین کافی بود که بلافاصله بعد از 29 اردیبهشت ماه، هواداران نامزدهای مهم اصولگرایان مانند تجربه ارزش در سال های گذشته باز هم وارد فاز انتقادی از یکدیگر شوند و هرکدام خودشان را محق تر از دیگری بدانند. نمونه اش هم حمله حامیان دو آتشه قالیباف به هواداران رییسی.

آن ها در دو ماه گذشته به دنبال این بوده اند تا نشان دهند محمدباقر قالیباف می خواسته وحدت اردوگاه اصولگرایان به هم نریزد و با از خودگذشتگی به نفع ابراهیم رییسی کنار کشیده است ولی رئیسی بی توجه به لزوم حفظ وحدت، ماندن در عرصه انتخابات را به کنارکشیدن به نفع قالیباف ترجیح داده است و البته نتیجه هم چیزی نشده جز شکست جهت اصولگراها. این عده در حالی بر پیشی گرفتن قالیباف بر ابراهیم رییسی در نظرسنجی های قبل از انتخابات تاکید می کنند که حداقل در نظر سنجی های نزدیک به انتخابات چنین امری چندان مشهود نبود. حتی بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند که محمدباقر قالیباف بعد از آگاهی از سقوط خود در نظرسنجی ها، از انتخابات کنار کشیده و رئیسی را تنها گذاشته است.

در سودای «لیدری اصولگرایان» , قالیباف و رئیسی

اما حسین قربان زاده، سردبیر روزنامه همشهری و مشاور قالیباف و محمد دهقان رییس ستاد انتخاباتی قالیباف از صورت هایی هستند که معتقدند نظرسنجی ها همه به نفع قالیباف بوده و او جهت حفظ وحدت، فداکاری کرد و کنار کشیده هست. این دو معتقدند که نتیجه کناررفتن قالیباف به نفع رئیسی باعث شده است که ۵۰ درصد از آرای او به سبد روحانی ریخته شود و اگر رئیسی به نفع قالیباف کنار می رفت، اجبارا رأی های او به سبد قالیباف ریخته می شد. چون طرفداران او ایدئولوژیک تر بودند و به آقای روحانی رأی نمی دادند. هرچند در این میان محمد دهقان عامل دیگری همچون دیدار تتلو با رییسی را دلیلی دیگر بر ریزش رای رییسی هم اعلام کرده است.

گرچه در این میان اشخاص دیگری همچون مصطفی میرسلیم که خود یکی از نامزدهای انتخابات امسال بود هم اعتقاد است رئیسی ناشناس بوده ولی جامعه قالیباف را می آشنا است و ممکن بود نفر دوم شود و انتخابات به دور دوم برود. گویی میرسلیم به این واسطه انتقادها به جمنا در این زمینه را تکرار کرده هست. در این میان نمی توان از انتقادات صریح میرسلیم به قالیباف هم عبور کرد. انتقاداتی تند و تیز و عجیب.

آقای شهردار می خواهد بماند

اما طرفداران جبهه روبرو یعنی جبهه سردار قدیمی جنگ، بیش از هر وقت دیگری سفت و سخت پای او ایستاده اند؛ ولی نه همه طرفداران قدیمی او. قالیباف که این روزها با نگارش یک نامه و انتقاد به جریان اصولگرایی بر سر زبان ها هست، در حالی دم از ضرورت حرکت به سمت نواصولگرایی زده است که هوس لیدری این جریان را زیاد در صورت اش نمایان می کند.

آقای شهردار که تا چند روز دیگر باید با ساختمان بهشت بعد از 12 سال ریاست خداحافظی کند در حالی از ضرورت حرکت اصولگرایان به سمت نواصولگرایی زده و سکوت خود را راجع به شکست اصولگراها شکسته است که خودش هم به خوبی می داند احزاب نوپای اصولگرایی همچون پایداری ها، ایثاگرانی ها و رهپویانی ها هم او را در گذشته در مواقعی تنها گذاشته اند و نمی توانند بدنه سیاسی او در مسیر اجرایی کردن این ایده باشند، خاصه پایداری ها که او را همواره نفی کرده اند. از سوی دیگر حمله او به سنتی های اصولگرا در قالب این نامه حتی باعث دلخوری های در این طیف از اصولگرایان هم شده است هست. قالیباف می داند که اگر بخواهد با ایده تازه خودش راهی جهت لیدری جریان اصولگرا باز کند باید تعریفی جامع تر از این ایده ارائه دهد.

از طرفی آقای شهردار و طرفداران او می دانند که این بار مانند دو انتخابات گذشته نیست که او بعد از هر شکست دوباره به صندلی ریاستش در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بازگردد و روز از نو و روزی از نو! قالیباف بعد از پایین آمدن از این کرسی عملا هیچ جایگاه رسمی دیگری ندارد و باید جهت آن هم فکری کند؛ جایگاهی مانند لیدری یک حزب. اقدامی که پیشتر هم از سوی او دنبال شده است بود ولی به آخر نرسید.

به همین خاطر هم است که طرفداران او هر از چندگاهی راجع به گذشت قالیباف در کنار کشیدن از انتخابات و اشتباه اصولگرایان راجع به کنار گذاشتن او سخن می گویند؛ آن ها می خواهند حتی اگر با حرف هم شده است فعلا آقای شهردار را در صحنه نگه دارند تا بعد که چه پیش آید؛ آینده ای مبهم جهت او، طرفدارانش و البته تکرار کشمکشی قدیمی با دیگر اصولگرایان.

رییسی و سودای «لیدری»

دو ماه از 29 اردیبهشت گذشته است و انگار اختلافات این بار شدیدتر از هر وقت دیگری هست؛ در روزهایی که طرفداران محمد باقر قالیباف و سید ابراهیم رییسی به تک و پاتک علیه یکدیگر مشغولند، این دو صورت مهم انتخابات ریاست جمهوری می خواهند در فاصله دو ماه گذشته از انتخابات صورت ای نیرومند تر و کارامدتر از خود به نمایش بگذارند.

سید ابراهیم رییسی که قبل از انتخابات امسال صورت ای کمتر آشنا شده است میان مردم بود بعد از حمایت جمنا از او جهت باقی ماندن در عرصه انتخابات، گرچه شکست خورد ولی حالا این طرفدارانش هستند که بعد از انتخابات با دادن تریبون های متفاوت به او تلاش در نشان دادن صورت ای سیاسی تر از او دارند. رییسی در حالی امروز همچنان تولیت آستان قدس رضوی را بر عهده دارد که خودش هم دیگر نمی خواهد تنها به این تریبون مذهبی اکتفا کند. گاه و بیگاه چه روی منبر باشد و چه پشت تریبونی سیاسی، همچنان حرف های وقت انتخاباتش را علیه دولت و طیف همراه حسن روحانی تکرار می کند و گویی بیش از پیش به دنبال تعریفی تازه از جایگاه خود در بین اصولگرایان هست. جایگاهی زیاد در قد و قامت لیدری گمشده که حالا انتخابات اخیر این گمشده را به میان طرفدارانش بازگردانده است.

به خاطر همین هم است که طرفداران او تا حرفی از لیدری اصولگرایان می شود پای رییسی را به میان می کشند و می گویند که او با اعتبار 16 میلیون رای خود عالی ترین گزینه جهت سردمداری اردوگاه راست ها هست. موضوعی که نه هنوز اعضای جمنا به عنوان بزرگترین حامیان او بر آن اتفاق نظر دارند و نه اشخاص پرنفوذ اصولگرایی همچون محمدرضا باهنر که اعتقاد است این 16 میلیون رای باید واکاوی شده است و مشخص شود چه میزان از آن رای به شخص سید ابراهیم رییسی بوده است.

اصولگرایان و یک سه ضلعی جدید

این در حالی است که با بیانات اخیر سعید جلیلی و ایده اش جهت تشکیل دولت در سایه، او هم به دو ضلعی قالیباف- رییسی جهت پیش قراولی اردوگاه راست گرایان اضافه شده است و گویی سهمش را در این وانفسای اصولگرایان می خواهد؛ هرچند خودش هم می داند در فضای فعلی اصولگرایی چندان شانسی جهت لیدری او وجود ندارد. اصولگرایان این روزها درگیر همین دو ضلعی معروف هستند؛ قالیباف- رییسی.

اخبار سیاسی – خبرانلاین

واژه های کلیدی: قالیباف | انتخابات | طرفداران | اصولگرایان | محمدباقر قالیباف | رییس ستاد انتخابات | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs