حس – درک آفتاب همدان باشگاه اوقات شرعی

حس – درک: آفتاب همدان باشگاه اوقات شرعی طلوع آفتاب غروب آفتاب اوقات شرعی همدان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری خوشحالی در کن با لِرد ایرانی

فیلم «لِرد» ساخته محمد رسول اف، جایزه عالی ترین فیلم بخش «نوعی نگاه» جشنواره امسال کن را دریافت کرد؛ خبری که می تواند باعث خوشحالي سازندگان و بازیگرانش باشد؛

خوشحالی در کن با لِرد ایرانی

خوشحالی در کن با لِرد ایرانی

عبارات مهم : ایران

فیلم «لِرد» ساخته محمد رسول اف، جایزه عالی ترین فیلم بخش «نوعی نگاه» جشنواره امسال کن را دریافت کرد؛ خبری که می تواند باعث خوشحالي سازندگان و بازیگرانش باشد؛ به خاص که رسول اف بعد از چند سال دوری از ایران، فیلم را ساخته هست. هرچند در این مدت از هر طرف به او اعتراض شده است هست؛ روندی که احتمالا بعد از این و با دریافت این جایزه، ادامه پیدا می کند.

خوشحالی در کن با لِرد ایرانی

محمد رسول اف در سکوت و بی خبری و در روزهای بیماری پدرش به کشور عزیزمان ایران آمد و فیلم خود را راجع به سرخم نکردن یک مرد در برابر رشوه ساخت. این مطلب فارغ از نقد سینمایی به این فیلم هست. فراتر از نگاه سیاسی که عده ای به داوران جشنواره كن می زنند، سینماگران جهانی فیلم را پسندیده و به آن جایزه «نوعي نگاه» را داده اند. اگر زمانی فیلم به کشور عزیزمان ایران آمد و توانست مجوز اکران بگیرد، قطعا می توان راجع به آن نوشت و نقد کرد.

مطلب راجع به تصویر العمل ها به یک فیلم ساز ایرانی است که از هر طرف مورد هجمه قرار گرفته هست. روزنامه هایی به آسانی به فیلم ساز و فیلم کلماتی نظیر افتضاح، افراد معلوم الحال، فیلم ساز ضدملی، ابزار تبلیغ علیه کشور عزیزمان ایران و دنبال منفعت از راه حراج آبروی هم وطنان ارزش را نثار کردند. البته این شیوه مرسومی است که اگر با داستان فیلم یا اغراق آمیز بودنش مسئله دارند، یا هرنكته دیگری به آسانی بر فیلم ساز و فیلم و افتخاراتش ایراد وارد می کنند – فیلم های اصغر فرهادی را یادمان نرفته است – ؛ ولی توصیه ناراحت کننده، گسترش این ادبیات حتی به این سو هست؛ به روزنامه «شرق». این سؤال جهت بسیاری پیش آمده و باقی می ماند که چطور یک نفر در مقام نویسنده می تواند چنین بنویسید: « ای کاش آنها که این قدر ناراحت اند و کینه به دل دارند، بروند و هم خیال خودشان را راحت کنند و هم مخصوصا خیال ما را».

فیلم «لِرد» ساخته محمد رسول اف، جایزه عالی ترین فیلم بخش «نوعی نگاه» جشنواره امسال کن را دریافت کرد؛ خبری که می تواند باعث خوشحالي سازندگان و بازیگرانش باشد؛

چگونه به این توانایی از بین بردن افراد از کشور رسیده ایم؟ چطور شد که برخودمان واجب دیدیم از کلماتی استفاده کنیم و حکم دهیم که یک نفر را به آسانی از کشورش بیرون کنیم؟ آیا به زمانه ای رسیده ایم که می توانیم به یک ایرانی بگوییم از وطنت برو؟ رسول اف ازجمله فیلم سازان ایرانی هست؛ فعلا هم که در کشور عزیزمان ایران فیلم ساخت. با شناختی هم که داریم، قرار نیست واقعا جهت اندکی پول کشور عزیزمان ایران را بفروشد یا با «سیاه نمایی» جایزه بگیرد.

شاید بسیاری معتقدند باید رفتارهای او شبیه محسن امیریوسفی و رضا درمیشیان و حتی کاهانی باشد؛ اگر فیلم نمی تواند در کشور عزیزمان ایران اکران شود، باید سکوت کرد و سراغ فیلمی دیگر رفت؛ اميدواريم رضا درمیشیان راه خود را پیدا کند و درگیر «عصبانی نیستم» نباشد. باید بتواند در جشنواره های متفاوت دنیا مورد ارزیابی قرارگیرد. باور کنیم فیلم سازی مانند رسول اف در تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران می ماند، حکم به از بین بردن فیلم سازانمان ندهیم.

واژه های کلیدی: ایران | جایزه | ایرانی | دریافت | جشنواره | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs